Urologia – jakimi chorobami zajmuje się urolog?

Sprawnie działający układ moczowy jest niezbędny do odprowadzania zbędnych produktów przemiany materii z naszego organizmu, dlatego też urologia odgrywa tak ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakimi chorobami zajmuje się urolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy.

Z jakimi schorzeniami zmaga się urologia?

Urolog odpowiedzialny jest przede wszystkim za leczenie stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych. Na specjalistyczne konsultacje z doświadczonym urologiem warto zapisać się przy popuszczaniu moczu albo przy problemach z jego wydalaniem. Urolog może pomóc także przy zaburzeniach erekcji, kamicy nerkowej, czy żylakach powrózka nasiennego.

Cewnikowanie pęcherza moczowego

Urolog zajmuje się także zakładaniem cewników u pacjentów po przebytych operacjach i zabiegach. Mowa tutaj oczywiście o niewielkiej rurce, która wykonana jest w całości z plastiku i umożliwia odprowadzanie moczu. Cewniki urologiczne stosowane są przeważnie jednorazowo i umieszcza je się w pęcherzu na kilka dni. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się cewniki silikonowe, które są zdecydowanie lepiej tolerowane przez organizm pacjenta. Niestety refundacja cewników urologicznych 2020 nie obejmuje modeli silikonowych.

Refundacja cewników hydrofilowych

Refundacja sprzętu urologicznego dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na godne funkcjonowanie. Pamiętać należy o tym, że sprawne opróżnianie pęcherza nie jest jedynie czynnością fizjologiczną, ale również bardzo ważną procedurą medyczną. Obecnie w UE kładzie się duży nacisk na refundowanie cewników hydrofilowych, których stosowanie jest bardzie bezpieczne. Wszelkie powikłania wiążą się z dość drogim leczeniem i dłuższą hospitalizacją. Cewniki hydrofilowe poprawiają także komfort pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *