Rola insuliny w organizmie

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Spełnia wiele istotnych funkcji w organizmie, a jej nieprawidłowe wydzielanie lub działanie może doprowadzić do groźnych powikłań, o czym wie każdy diabetyk i przestrzegają lekarze. Jak działa insulina i dlaczego jest tak istotna?

Insulina – jak działa?

Insulina jest hormonem wydzielanym przez komórki B wysp Langerhansa w trzustce. Najbardziej intensywny proces jej wydzielania ma miejsce w porze porannej, maleje po południu, a w nocy ilość insuliny znacznie spada. Insulina ma bardzo ważne funkcje w naszym organizmie:

– ma za zadanie regulować poziom glukozy we krwi

– obniża poziom cukru do prawidłowego poziomu. Brak lub niedobór insuliny prowadzi wobec tego do zwiększenia się we krwi poziomu cukru, co prowadzi do rozwoju cukrzyca typu II;

– bierze udział w procesie przetwarzania węglowodanów w tłuszcze;

– wzmaga syntezę białka poprzez przyspieszanie dostarczania aminokwasów.

Cukrzyca a insulina

U osób z cukrzycą trzustka wytwarza zbyt małą ilość insuliny, dlatego u diabetyka zwiększa się poziom cukru we krwi, prowadząc do wielu negatywnych konsekwencji. W cukrzycy typu II organizm w ogóle nie produkuje insuliny, dlatego konieczne jest jej podawanie. Natomiast w przebiegu cukrzycy typu II pacjenci mogą utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom i stosowaniu leków przeciwcukrzycowych. Dopiero w momencie, gdy te metody nie przynoszą efektów, diabetolog decyduje o włączeniu do leczenia insuliny.

Po wykonaniu serii badań lekarz decyduje o dawkach i częstotliwości podawania insuliny. Przed każdym podaniem mierzy się poziom cukru we krwi. Hormon ten podawać można na kilka sposobów. Stosuje się tradycyjne strzykawki, pióra insulinowe – tak zwane peny, albo pompy. Takimi pompami są zestawy infuzyjne medtronic, które nosi się na zewnątrz ciała i które o określonych porach wstrzykują do organizmu odpowiednią dawkę insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *