Kupujemy buty do nauki chodzenia

Na prawidłowy rozwój stóp u dzieci olbrzymie znaczenie ma zwłaszcza kilka pierwszych lat życia. Skomplikowany układ kości, mięśni i więzadeł najlepiej rozwija się, jeśli ma zapewnioną odpowiednią swobodę. Zresztą w pierwszych latach życia kości mają postać miękkiej, delikatnej chrząstki, dlatego bardzo łatwo doprowadzić do ich zniekształcenia zakładając nieodpowiednie obuwie. Dlatego tak ważne jest, by buty do nauki chodzenia kupować ze szczególną uwagą.

Kiedy udać się po pierwsze buty?

Rodzice często popełniają ten błąd, że chcą kupować buty dziecku, które dopiero zaczyna raczkować, a jest to zupełnie zbędne, a nawet może być szkodliwe. Aby dziecko mogło nauczyć się prawidłowo chodzić na etapie raczkowania stopy powinny mieć możliwość swobodnie wyginać się we wszystkie strony, a buty mogą w tym przeszkadzać. Lekarze zalecają by jako pierwsze kupować tak zwane buty roczki. Ta wdzięczna nazwa bierze się z tego, że dzieci zaczynają chodzić najczęściej w okolicach swoich pierwszych urodzin, choć jest to sprawa indywidualna i może nastąpić nawet dopiero, gdy maluch ma 18 miesięcy. Pierwsze buty zakładamy dziecku tylko na spacery na zewnątrz, w domu najlepiej sprawdzą się antypoślizgowe skarpetki.

Jakie buty dla maluszka będą najlepsze?

Buty roczki powinny być przede wszystkim miękkie, najlepiej jeśli można je swobodnie wyginać we wszystkie strony, takie obuwie znajdziesz pod linkiem https://dlastopy.pl/105-buty-do-nauki-chodzenia. Nawet bardziej zabudowane obuwie np. na chłodne dni powinno swobodnie zginąć się gdzieś w jednej trzeciej swojej długości. Ważny jest też odpowiedni dobór materiałów, stopy w takich bucikach powinny swobodnie oddychać. Właśnie z tego powodu najlepiej sprawdzą się naturalne materiały w tym dobrej jakości skóra. Warto wybierać obuwie opatrzone znanymi certyfikatami, dzięki temu istnieje mniejsza szansa, że np.użyty barwniki uczyli dziecko. Buciki do chodzenia powinny też mieć odpowiedni rozmiar, tak by w palcach stóp pozostawało jeszcze około 7-10 mm luzu, tak by stopa wewnątrz mogła się swobodnie poruszać. Na butach dla maluszków nie warto oszczędzać, dlatego nie należy kupować używanych bucików. Nigdy nie ma się pewności, czy poprzedni właściciel nie stawiał wadliwie stóp i czy nasze dziecko nie będzie powielać tej wady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *