Jakie wybrać oświetlenie do ogrodu?

Po zmroku trudno jest poruszać się swobodnie i bezpiecznie po swojej posesji, dlatego niezbędne okazuje się być zainwestowanie w odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Na szczęście obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dopasowując sprzęt do swoich potrzeb, oczekiwań i preferencji. Przebierać można w reflektorach kierunkowych, kinkietach, lampach sufitowych i do zabudowy, lampach najazdowych, słupkach i lampach stojących. Umiejętnie dobranym oświetleniem możliwe staje się nadanie ogrodowi charakteru, stworzenie przyjemnego klimatu.

Czas na wybór oświetlenia ogrodowego

Dobrze oświetlony ogród to podstawa – zarówno pod kątem praktyczności, jak również bezpieczeństwa i estetyki. Wybór powinien być jednak dobrze przemyślany, a pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii. Rozplanować trzeba to, ile lamp potrzebujemy, w jaki sposób rozmieścić punkty świetlne, co chcemy oświetlić, jakiego efektu się spodziewamy, jakie są nasze możliwości odnośnie dostępu do źródła zasilania. Wybór oświetlenia uzależniony jest w dużej mierze od dostępnej przestrzeni i funkcji, jaką pełni ogród. Zasada jest taka, że powinno ono tworzyć spójną całość aranżacyjną z wszystkimi elementami. Znaczenie mają także elementy składające się na małą architekturę ogrodową. Oświetlenie ogrodowe powinno pełnić funkcję użytkową i dekoracyjną. Może być tradycyjne, solarne lub mieszane. Znaczenie ma również barwa światła. Do oświetlenia ogrodu warto wybrać barwę neutralną. Klimatycznym oświetleniem będzie to o temperaturze barwowej ciepłej.

Jeśli zależy nam na nowoczesnym i energooszczędnym oświetleniu ogrodowym, warto wybrać żarówki LED. Jest to tak naprawdę najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, zaraz po ogniwach solarnych. Na korzyść żarówek LED przemawia wysoka odporność na wahania temperatury i silne uderzenia. Do stworzenia przytulnego klimatu w ogrodzie warto posłużyć się żarówkami halogenowymi o ciepłej barwie światła. Oświetlenie ogrodowe może być całkowicie darmowe, wystarczy zainwestować w lampy wyposażone w ogniwa solarne, które pobierają energię z promieniowania słonecznego. Z ich wydajnością bywa różnie ze względu na uzależnienie od nasłonecznienia, ale świetnie sprawdzą się jako źródło światła wspierającego. Nie ma potrzeby podłączania ich do instalacji elektrycznej.

Artykuł powstał przy współpracy z promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *