Sukcesja – czyli dziedziczenie

Twoja firma działa jak najlepiej ale nagle dochodzi do nieszczęśliwego zdarzenia i co wtedy? Czy zabezpieczyłeś swoją działalność? Czy jest osoba, która będzie dalej realizowała Twoje założenia? Czy myślałeś o przyszłości swojej firmy?

Bardzo wielu przedsiębiorców o tym zapomina – 79% firm nie ma żadnego planu dziedziczenia – i bardzo często jest tak, że gdy ich zabraknie ich firma też przestaje funkcjonować i bardzo często ich bliscy mają dodatkowo kłopoty ze spłatą zadłużeń i zobowiązań byłego właściciela. W jaki sposób możemy sobie pomóc i zabezpieczyć swoich bliskich i firmę? Odpowiedz jest prosta – sukcesja. To nic innego jak zaplanowanie dziedziczenia majątku. Jakie są możliwe zagrożenia?

  • występującym najczęściej są konflikty rodzinne,
  • jeśli prowadzimy firmę może pojawić się konflikt między spadkobiercami a wspólnikami,
  • likwidacja spółki,
  • wymagalność zobowiązań,
  • brak środków finansowych na spłatę zobowiązań i brak źródła utrzymania.

Co musimy zrobić żeby wyeliminować powyższe zagrożenia? Na pewno musimy zacząć od budowy wzajemnego systemu zabezpieczeń prawnych i finansowych. Czyli musimy podjąć działania na gruncie prawa cywilnego i spadkowego, prawa handlowego i prawa podatkowego i oczywiście skupić się na finansach prywatnych i firmy. Dzięki pracy z doradcami wyspecjalizowanymi w zakresie problematyki sukcesji możemy szczegółowo omówić i znaleźć rozwiązanie dla problemów w rodzinie i firmie. Zaplanować działania z gruntu prawnego oraz finansowego. A przede wszystkim budujemy swoją świadomość prawną i finansowa.

Co będzie końcowym efektem takich prac? Przede wszystkim firma, którą stworzyliśmy przetrwa, zabezpieczymy naszą rodzinę i przygotujemy następców. A teraz po przeczytaniu powyższego teksu odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś nadal w tych 79%?

Jeśli chcesz lepiej poznać świat finansów ważnych dla Twojej firmy – zajrzyj na mój fanpage.

Konrad Kitaszewski

Doradca finansowy, z jego wiedzy i praktycznego doświadczenia skorzystało dziesiątki osób, które aktywnie uczestnicząc w rynku budują swoją finansową niezależność. Aktywny inwestor, jego główny cel to budowanie niezależności finansowej opartej na wynajmie nieruchomości.

Dodaj komentarz