Sobotni Komentarz Ekonomiczny – Słabość Polskiej Gospodarki

Nic specjalnego nie działo się w tym tygodniu. Większość głównych indeksów zakończyło tydzień na lekkich minusach.

Najważniejszym wydarzeniem było piątkowe wystąpienie szefowej Fed. Janet Yellen – poinformowała podczas wystąpienia na długo oczekiwanym sympozjum ekonomicznym Jackson Hole, że wzrosły szanse na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Powodem tych deklaracji, były wedle Yellen, pozytywne dane płynące w ostatnich miesiącach z amerykańskiej gospodarki, a przede wszystkim z rynku pracy. Yellen nie poinformowała dokładnie, kiedy owe podwyżki miałyby nastąpić, ale jej komentarze zwiększyły szanse na to, że pierwsza z nich będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

A jak wygląda sytuacja na polskiej giełdzie? Szybkie spojrzenie na sytuację indeksów WIG i WIG20 zaowocować może jednym wnioskiem – na polskiej giełdzie nie dzieje się zbyt dobrze. W ostatnich dniach poważnym problemem dla indeksu były spadki PZU i Pekao, związane z przypuszczeniami dotyczącymi przejęcia tej drugiej spółki przez tę pierwszą.  Zadyszka dopadła również KGHM, który był jedną z głównych sił pociągowych pobrexitowego odbicia. Od dłuższego czasu problemem są spółki energetyczne.  Biorąc pod uwagę tylko ostatnie 10 dni, WIG20 jest najgorszym indeksem na Starym Kontynencie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, albo chcesz zacząć sam inwestować – zajrzyj na mój fanpage.

Konrad Kitaszewski

Doradca finansowy, z jego wiedzy i praktycznego doświadczenia skorzystało dziesiątki osób, które aktywnie uczestnicząc w rynku budują swoją finansową niezależność. Aktywny inwestor, jego główny cel to budowanie niezależności finansowej opartej na wynajmie nieruchomości.

Dodaj komentarz