Sobotni Komentarz Ekonomiczny Biznesowe Katowice

Sobotni Komentarz Ekonomiczny – Powrót Zysków

Rynki zakończyły ten tydzień na niewielkich plusach. Dopiero środowa sesja na Wall Street przyniosła zwyżki głównych indeksów po mocnym wzroście cen ropy naftowej. Po danych makro z USA umocnił się dolar. Dow Jones Industrial w środę zakończył serię siedmiu spadkowych sesji z rzędu. 

Pesymizm, który towarzyszył rynkom europejskim od początku tego tygodnia, zniknął w czwartek. Zyskiwały głównie spółki paliwowe i banki. Poprawę sentymentu przyniosła na rynki drożejąca ropa naftowa.

Również w czwartek bank centralny Anglii (BoE) obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Obecnie wynoszą po tej obniżce 0,25 proc. Na poziomie 0,50 proc. była od maja 2009 r. BoE podwyższył mocniej target zakupu aktywów – do 435 mld funtów z 375 mld funtów. Ma to pomóc brytyjskiej gospodarce w poradzeniu sobie z reperkusjami czerwcowego głosowania na Wyspach, podczas którego większość Brytyjczyków opowiedziała się za Brexitem, czyli opuszczeniem Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo.

Na rynkach jest optymizm, że banki centralne zrobią to, co będzie konieczne, aby utrzymać wzrost gospodarczy i zahamować spadki na giełdach, które zostały wywołane decyzją mieszkańców Wielkiej Brytanii o Brexicie.

W piątek poznaliśmy lipcowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zaskoczyły nawet największych optymistów. Żaden ekonomista ankietowany przez Bloomberga nie spodziewał się tak dobrego wyniku. Raport BLS w logiczny sposób przełożył się na wzrost oczekiwań względem podwyżki stopy funduszy federalnych. Rynek kontraktów terminowych wycenia prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku na przeszło 45% wobec 32% dzień wcześniej. Rosnące szanse na wyższe stopy w USA umocniły dolara i uderzyły w notowania złota i srebra.

Natomiast nasze indeksy zachowywały się zbieżnie z innymi rynkami europejskimi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, albo chcesz zacząć sam inwestować – zajrzyj na mój fanpage.

Konrad Kitaszewski

Doradca finansowy, z jego wiedzy i praktycznego doświadczenia skorzystało dziesiątki osób, które aktywnie uczestnicząc w rynku budują swoją finansową niezależność. Aktywny inwestor, jego główny cel to budowanie niezależności finansowej opartej na wynajmie nieruchomości.

Dodaj komentarz