Sobotni Komentarz Ekonomiczny – Krok Od Kryzysu

Wszystkie najważniejsze indeksy zakończyły tydzień na plusie. Jednak największym zaskoczeniem był czwartek, który na Wall Street zakończył się solidnymi wzrostami po dobrych wynikach kwartalnych sieci detalicznych. Tym samy odnotowaliśmy nowy rekord wszech czasów w wykonaniu  S&P500, Dow Jonesa i Nasdaqa. Po raz pierwszy od bańki internetowej wszystkie trzy indeksy równocześnie ustanowiły nowe szczyty.

Pokazuje to tylko, że bańka spekulacyjna robi się coraz większa. Większość wskaźników wskazuje na nieuchronnie zbliżający się kryzys. Po pierwsze amerykańskie akcje są przewartościowane aż o 70% procent. Ostatnie takie sytuacje miały miejsce w 1929 niedługo przed Wielką Depresją, w 2000 niedługo przed Bańką Internetową i w 2007 chwilę przed kryzysem finansowym i upadkiem Lehman Brothers. Po drugie wzrost gospodarczy nie nadąża za szybko rosnącymi cenami akcji. I po trzecie osoby zarządzające spółkami w coraz większym stopniu wyzbywają się akcji swoich spółek co tylko może nas umocnić w tym że kolejny wielki kryzys jest przed nami.

Również w czwartek odnotowaliśmy 5-procentowy skok notowań ropy naftowej Cena Brent przekroczyła poziom 46 dolarów. W czwartek notowania surowca wspiarł raport Międzynarodowej Agencji Energii. IEA podała w raporcie, że światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze. Zdaniem analityków agencji, wzrost wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie zostanie wchłonięty przez zwiększone zapotrzebowanie rafinerii na ten surowiec. W czwartek usłyszeliśmy również wypowiedź saudyjskiego ministra, która dodatkowo przyczyniła się do wzrostów. Khalid al-Falih powiedział, że w trakcie wrześniowego roboczego spotkania OPEC członkowie kartelu przedyskutują sytuację na rynku oraz możliwe działania wymagane do osiągnięcia stabilnych cen.

Piątkowa sesja zarówno na amerykańskich, jak i europejskich giełdach przynosi nieduże spadki głównych indeksów po słabszych od oczekiwań danych na temat sprzedaży detalicznej w USA w lipcu.

Natomiast WIG20 zanotował w czwartek szóstą wzrostową sesję z rzędu. Wprawdzie obroty i zmienność wciąż przypominają inwestorom, że trwa sezon urlopowy, nie zmienia to jednak faktu, iż sierpień to póki co udany miesiąc. WIG20 wspiął się tym samym powyżej poziomów notowanych przed ogłoszeniem wyników brytyjskiego referendum.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, albo chcesz zacząć sam inwestować – zajrzyj na mój fanpage.

Konrad Kitaszewski

Doradca finansowy, z jego wiedzy i praktycznego doświadczenia skorzystało dziesiątki osób, które aktywnie uczestnicząc w rynku budują swoją finansową niezależność. Aktywny inwestor, jego główny cel to budowanie niezależności finansowej opartej na wynajmie nieruchomości.

Dodaj komentarz